… og jeg dekker bord. Vi ble åtte til slutt – et antall som er prefekt for bordet vårt.

Menyen for kvelden har Husets Herre stått for. Han har også stått for alt kjøkkenarbeide. Jeg har holdt meg unna for husfredens skyld og heller shinet litt hus og gjort klar gjesterom og sånt. ;)

Jeg liker at han bruker litt av det jeg har dyrket i sommer. Denne gangen er det rødbeter og jordskokk, samt gresskar som brukes.

Meny

Aperitif:
Marques de Monistrol – rosa cava

Apetittvekker:
Hjemmelaget andeconfit med rosmarin servert med ramsløkpurré og creme frâice.

Forrett:
Gresskarsuppe med smørstekte traktkantareller og steinsoppolje.
Vin – Zondernaam, sørafrikansk chardonnay fra 2007.

Hvilerett:
Eple- og ingefærsorbet.
(Med ismaskin er dette kjempelett og imponerende godt. 1 del glukose fra apoteket, 3 deler ordentlig eplejuice, og frisk ingefær etter smak. Den skal småbrenne. Ingrediensene kokes sammen, ingefæren siles av. Avkjøles og helles i ismaskin. Kjøres til “slush”.)

Første hovedrett:
Stekt piggvar servert med spinatravioli og kremet hummersaus.
(Raviolien er fra ny-butikken på Nordby – anbefales!)
Vin – mer Zondernaam, sørafrikansk chardonnay fra 2007.

Andre hovedrett:
Stekt hjortefilét med jordskokkpurré og finstrimlede rotgrønnsaker. Servert med parmesanpoteter og portvinssaus med traktkantarell.
(Kantarellene plukket vi på tur idag. Jordskokkpurre: skrelle, koke i melk, mose og tilsette smør, salt og pepper etter smak. Saus av hjemmelaget grønnsakskraft, kalvefond og nok portvin til å få kokken på fylla. Jevnet med maizena.)
Vin – Vergelegen, sørafrikansk cabernet sauvignon/merlot fra 2005.

Dessert:
Sitronterte med plommesorbet og eplelasagne.
(Eplelasagne er eplepurré med kjeks av melis og eggehviter.)
Vin – Chateau Dereszla, tokaji 2004.

Picture-001 Picture-002
Basis til jordskokkpurré. Fra egen hage.
Tilbehør til hjortefilét.
Sitronterte.
Picture-004 Picture-007
Parmesanpoteter i form.
Tilbehør til hjortefilét.
Diverse råvarer.
Mest til sausekraft.
Picture-009 Picture-012
Fresia for duftens skyld og litt vintergrønt fra hagen. “Servert” i gamle vinglass. Små blå og lyseblå acrylhjerter på metalltråd. Lysestaker i overflod.
Picture-015 Hjemmelaget serviettring. Sånn blir det når kreativiteten går bananas.

Enkelt og greit, med et acrylprisme og snurrevrier i blomsterbindingstråd.

Billige bomullsservietter og (dyr!) talerkendemper.

Picture-013
Velkommen til bords!